(ur. 13 kwietnia 1899 w Poughkeepsie, zm. 4 kwietnia 1993 w Nowym Jorku),
był amerykańskim architektem, wynalazcą gry planszowej scrabble.

W początkach lat 30. XX wieku, zmagający się z bezrobociem Alfred Butts zdecydował się na wymyślenie nowej gry planszowej. Analizując istniejące wówczas gry, podzielił je na trzy kategorie: gry liczbowe typu bingo czy kości, gry ruchu jak szachy lub warcaby oraz gry słowne jak anagramy. Dodatkowo zainspirowany słowną zabawą z książki "Złoty żuk" Edgara Allana Poe, w której bohater powieści by zdobyć skarb, musiał złamać hasło za pomocą liter alfabetu. Wykorzystując tę wiedzę Butts starał się stworzyć grę, która zawierałaby elementy z tych trzech kategorii. Analizując strony tytułowe New York Timesa obliczał częstotliwość występowania poszczególnych liter w wyrazach języka angielskiego, dla ustalenia odpowiednich proporcji w doborze liter w grze (przykładem może być ograniczenie do czterech litery "S", która w języku angielskim dodana do rzeczownika zmienia jego formę gramatyczną z liczby pojedynczej w liczbę mnogą). Zasady gry były proste, z odpowiednio przygotowanej w ten sposób puli literek, gracze losowali 7 literek i starali się ułożyć możliwie najwyżej punktowane wyrazy.


Początkowo nazwał swoją grę jako "Lexiko", później zmienił ją na "Criss Cross Words" i rozpoczął poszukiwania nabywcy na patent tej gry.
Jak się jednak okazało producenci gier nie byli zainteresowani pomysłem, a zdeterminowany Butts ostatecznie sprzedał prawa przedsiębiorcy i prawnikowi, wielbicielowi gier, Jamesowi Brunotowi. Brunot wprowadził kilka modyfikacji w grze i nazwał ją "Scrabble" (czyli "szukać gorączkowo, po omacku"}.
W 1948 gra została opatentowana, a Butts wraz ze swoją żoną zamienili porzucony budynek szkoły w Dodgington, (Connecticut) w fabrykę scrabble, by już w 1949 wyprodukować 2400 zestawów gry! Obecnie w samej tylko Ameryce rocznie sprzedaje się około 2 milionów zestawów tej gry.