Turniej Kłótnia o fantastykę

Niedokończona historia fantastycznaTurniej Kłótnia o fantastykę

Jak świat światem, ludzkość lubuje się w tworzeniu opowiadań. Często występują w nich fikcyjne stworzenia, nierzadko mityczne krainy i nierealne wydarzenia. Z czasem podobne zabiegi zaczęto określać mianem fantastyki, bajek. Zaczęliśmy się rozwijać, wraz z nami ewoluowała nasza wyobraźnia. Tworzyliśmy coraz to wymyślniejsze wizje. Od petroglifów obrazujących UFO, poprzez mitologię (co region lepszą) do najnowocześniejszych obrazów twórców gier i filmów. Każdy typ sztuki ma swoich fanów i nienawistników. Życie.

W środę wystąpił lekki spór o gatunek literacki, jakim jest fantasy. Jak pisze Andrzej Pilipiuk: Fantastyka od zawsze była tym, co w literaturze najlepsze. Jej powieści ukazywały zbożny (a czasem bezbożny) trud szalonych profesorów. Budowała w ten sposób ogromny, lekko podszyty strachem szacunek wobec wiedzy i nauki. Czerpała z krynic myśli ludzkiej i przybliżała jej zagadnienia. Oswajała nas z nadchodzącą rewolucją naukowo-techniczną. Prezentowała nowatorskie idee. (...) Doktor Victor Frankenstein niemal o sto pięćdziesiąt lat wyprzedził epokę przeszczepów. Marsjan zaprezentowano nam w dziesiątkach wariantów na dobre stulecie, zanim uczeni wykryli pierwsze węglany wewnątrz meteorytu znalezionego na Antarktydzie. Klonowanie kosmonautów wprost do kombinezonów pokazano nam w serialach i wytłumaczono na dziesięciolecia przed powstaniem owcy Dolly. Przygotowano nas do wojny atomowej, pandemii, cyberataków, wizyt kosmicznej hołoty...

A jednak są też tacy, którym nie smakuje...

Tego dnia coś było nie tak. Ptaki z rzadka ćwierkały. Wyczuwało się ich strach. Niewypowiedziany jak powiew wiatru, a jednak głośny niczym ryk huraganu. Wchodzących do budynku RCK-u zazwyczaj witała bileterka, a właściwie sylwetka jej głowy, wiecznie zawisająca nad księgą przyjęć. Dopóki się nie odezwaliście, nie było co liczyć na odpowiedź. W ubiegłą środę nie było komu uchylić kapelusza. Pustka oświetlonego pomieszczenia zwiastowała kłopoty.

Krótko po rozłożeniu się Szkrabów w sali, zaczęto dyskutować o literaturze. Ciężkie fluidy kumulowały się w powietrzu, niemalże czuło się masę narastającego napięcia. Powietrze ulegało ochłodzeniu, z ust wydobywały się obłoczki pary. Istotnie COŚ wisiało w eterze.

Nikt nie miał odwagi się odezwać, kiedy drzwi wyleciały z zawiasów. Właściwie to zostały z nich wyrwane, a na ich miejscu zmaterializowała się postać o ziemistej cerze, niemająca cienia materia. Spiczaste uszy i ostro zakończone kły wskazywały na nieziemskie pochodzenie przybysza. Ci, którzy próbowali się poruszyć, odczuli piekielny ból w trzewiach. Choć rwało okropnie, dźwięki nie wydobywały się z krtani przerażonych klubowiczów. Nie mogły.

– To zbyteczne – odezwał się gość, którego usta milczały. – Zatrzymałem waszą rzeczywistość. Możecie mnie za to wysłuchać. Kim jestem nie powinno być dla was istotne. Ważne, byście wiedzieli, co tu robię. Zapewne zdążyliście zauważyć braki w składzie, prawda? Dwoje z was znajduje się w moich rękach. Ich los zależy od pozostałych. Zostaniecie powysyłani do alternatywnych światów, gdzie poddam was próbie.

Tak miała rozpocząć się opowieść, ale po paru godzinach przymierzania się uznałem, że nie podołam tak ambitnemu zadaniu w tak krótki czasie. Dlatego będzie standardowo. Przepraszam, jeśli kogoś zawiodłem.

Tymi dwojga nieobecnymi są, oczywiście, Ciocia i Wędkarz, którzy wybrali się na sanatoryjny odpoczynek. Żona zachęciła męża do podjęcia wyzwania, po czym pogruchotała mu kości. Taki mały sparring przed zabiegami. Dość bolesne przeżycie. Kulok znoił się z BAKCYLEM w osobie Michałka, który przejawia coraz większą ignorancję w stosunku do gry. Młody został przezeń ZDEPTANY (x9 = 158 pkt) niczym karaluch. Jeśli jego postawa się nie zmieni, przestanie uczęszczać do klubu. Postanowione. Po dość długiej nieobecności zjawił się Grześ. Początkowo przypatrywał się Racibożce jak świeży perkusista CZYNELOM. Szacował możliwości. ZAMIANA jego zachowania zastąpiła dość szybko, zwłaszcza kiedy zauważył jak Bożenka WZNIECAŁa wysoko punktowane ruchy. I tylko Agnieszka w grze z Maćkiem straciła rachubę czasu, ale mimo to nie utraciła zwycięstwa. Prezeska zasiadła na internetowym stanowisku, od razu czyniąc eksterminację na Trufelku niczym drwal na MORWACH i nawet oSADZANE przez nią premię nie zdołały zatrzymać holokaustu Tereski.

W kolejnej fazie spotkali się bracia, wygrał starszy i to byłoby na tyle. Grażynka i Zbyszek akurat się chyba rozpakowywali. Raciborzanka przyglądała się pobliskim STOLIKOM. Oczywiście zagarnęła oba mydła i po premii CZEPCIE nie miałem już czego szukać. PRZEPONA Bożki pracowała na pełnych obrotach. Wręcz darła się do laptopa. Dobrze, że na Zagraju mikrofon jest nieaktywny, bo zaszkodziłaby przeciwniczce bardziej niż LANCIOM korozja. Szalej z każdą kolejną rozgrywką umacnia swą przewagę. Jest jak BALENIT, zwłaszcza gdy ściera się z Agą. Dziewczyna miała swą szansę na przełamanie złej passy, zwłaszcza po bezpośredniej wykładce BRAŁOBYŚ, w tym samym ruchu co kontrpartner. Aż wszyscy na moment ZAMARLI. Kiedy wyłożył SANUJEMY, trzydziesta wygrana była już tylko formalnością.

Dzieciaki się ulotniły, a Maria znów przetrzepała skórę Wędkarza. Ale bez obaw – 3 tygodnie i będzie znał na pamięć nawet pięcioliterówki. Moja gra z Grzesiem była wolna, bardzo. Zwłaszcza do jedenastego ruchu, kiedy znalazłem miejsce na wykładkę OSIKAŁY, wystawiając przy okazji do dziewiątki. Pech, mój pech, chciał bym był powoli POŁYKANY (najdroższy ruch za 176 pkt) przez Szaleja. Zaraz jednak, po moim BILETOWYm skrablu mogłem znów myśleć o laurze. W ostatnim ruchu został mi headshot ZANUDZA. Niestety, nie znalazło się nań miejsce. A szkoda. Niechże zdjęcie dowodem będzie. Aśka miała problemy z połączeniem, znów rwało, dlatego Aga ugrała dość skromny wynik. Racibożka proponowała byśmy zrobili sobie herbatki z CYTRYNAmi. Teresa próbowała się przeciwstawić, ostrzegając:

– Uważaj, co się nie uDŁAWISZ cytrusowym miąższem.

Dobrze, że to tylko słowa.

W czwartej przyszło bajować jednemu ze Szkrabów. Nie mogło paść na nikogo innego jak Kuloka. No, bo jakże by inaczej. Ciężko opisać to, czego doświadczyłem podczas pauzy. Ludzie w stresie robią niewyobrażalne błędy. Weźmy taką Agę, która nieomal pozwoliła NABITEJ przez siebie rywalce dać się pokonać. Prawie zatwierdziła, położony po czasie, rzut na taśmę Bożki – GRABARKI. Iście czarny humor. Albo Raciborzanka, której STULENIE się w sobie nie zaszkodziło PAGONOWI na uniformie Szaleja, ale za to walić kita ASTERAMI, miast dołożyć do wystającego „I” i zrobić MAESTRII, potrafi. To, że ruch wcześniej nie dostawiła LITERAK do „U” (mogąc zyskać 92 punkty) pozostaje historią, prehistorią. Grześ chyba uznał, że spotkał się już kiedyś z podobnymi astrami. A może słyszał, iż HERODOWI wysłannicy nieśli niegdyś podobne bukiety? Mimo wszystko wygrał zasłużenie, bo Tereskę zżarła presja i nie wykonała prostego ruchu, pozwalającego na odniesienie dwupunktowego zwycięstwa.

Ostatni BAY przypadł Prezesce. Alta HOJNYMI ruchami kładła premie. Wiedziałem, że nie mam tego dnia szczęścia do blanków. Mimo wszystko udawało się deptać Adze po piętach. W końcu zaryzykowałem, uznając iż kiedyś słyszałem o SIWOOKIm skrablu. Oponentka podreptała do OSPS-a. Nastąpiła chwila prawdy. Zielona buźka. Świetnie. Jest szansa na wygraną, myślę. Po wzięciu ostatnich kilku płytek i zamalowaniu wykreślanki nie było mi już do śmiechu. Słusznie wywnioskowałem miejsce, które zostało zajęte przez Agnieszkę. Ostatnim headshotem turnieju USPRAWNIła swoją grę. Chyba naprawdę przerzucę się na kulki. Na pierwszym stole trwała zacięta walka między Racibożką a Szalejem. Skoro poprzednio się udało to i tym razem jej MAMIONE zwroty mogły zapunktować. Szalej był jednak czujny i po zwodzącej WOLUCIE o 5 punktów przebił antagonistkę. Inna sprawa, że nawet gdyby przegrał, to i tak wygrałby turniej. I znów sprawdza się stara szkrabowa przypowieść – kogo długo nie ma ten raz przychodzi i zwycięża zawody.P.S. Zapomniałem zaznaczyć, że aby wyrobić się w czasie z pięcioma partiami, zagraliśmy trzy siedemnastki i dwie piętnastki. Oczywiście, według alfabetycznej kolejności.


Ciekawe słówka kładzione podczas turnieju :

BAKCYLEM – bakcyl: 1. bakteria, zarazek, drobnoustrój; 2. przenośnie złapać bakcyla - zainteresować się czymś, dać się wciągnąć w coś
BALENIT – 1.ulepszone drewno warstwowe, stosowane w konstrukcjach lotniczych; 2.dawniej sztuczny fiszbin
CZYNELOM – 1.czynel: jedna z dwóch płyt czyneli (żeli), na której można grać; talerz, żel; 2.czynele: instrument perkusyjny zbudowany z dwóch okrągłych, metalowych płyt; talerze, żele
GRABARKI – grabarka: 1.żona grabarza; 2.zajęcie grabarza; grabarstwo
HERODOWI – 1.herod: a) przenośnie osoba zła, okrutna; b) kolędnik przedstawiający widowisko na temat narodzin Jezusa; c) jasełkowa lalka w szopce; 2. herodowy: dotyczący Heroda – króla Judei, odpowiedzialnego według Biblii za rzeź niewiniątek
LANCIOM – lancia: [czytaj lanczja] samochód marki Lancia
MORWACH – morwa: drzewo z rodziny morwowatych występujące w dwunastu gatunkach (w Polsce - morwa biała), uprawiane jako ozdobne lub dla cennego drewna; także owoc tego drzewa
PAGONOWI – pagon: naramiennik przyszywany do ubiorów wojskowych, ubiorów cywilnych o kroju sportowym oraz do mundurów harcerskich
SANUJEMY – sanować: przestarzale uzdrawiać, poprawiać panujące warunki
SIWOOKI – mający siwe oczy
SKUĄ – skua: ptak z rodziny wydrzyków, zamieszkujący Wyspy Owcze
STALEK – stalka: 1.stalowy pręt z uchwytem; przyrząd do ostrzenia noży, tasaków itp.; 2.dawniej zakończenie pióra, służące do pisania
WOLUCIE – woluta: dekoracyjny motyw w kształcie spirali lub zwoju; ślimacznica
Wyniki turnieju :

Kłótnia_o_fantastykę - 4 maja 2016 r. (5 rund)

MIEJSCE                       p-ty RAZEM
---------------------------------------------------------------
 1.Grzegorz Grzeszczuk   146 Szalej       2040 4.0
 2.Agnieszka Antos     117 Aga         1695 4.0
 3.Bożena Guział      140 Racibożka      1868 3.0
 4.Teresa Zalewska     134 raciborzanka    1796 2.5
 5.Grażyna Smereka     119 Maria        668 2.0
 6.Marcin Kurowski     135 Kulok        1941 1.5
 7.Maciej Mielnik     100 Maciek        325 1.0
 8.Joanna Wilk       117 Trufelek       829 0.0
 9.Zbigniew Smereka    115 Wędkarz       606 0.0
 10.Michał Mielnik     100 Michałek       242 0.0


Ranking klubowy po ostatnim turnieju :RANKING (z dnia 4 maja 2016 r.)

MIEJSCE                      RANKING   SKALPY / GRY
--------------------------------------------------------------------------
 1 Grzegorz Grzeszczuk   Szalej       145 (145.27)  8716 / 60 
 2 Bożena Guział      Racibożka     140 (140.42)  8425 / 60 
 3 Teresa Zalewska     raciborzanka    136 (136.30)  8178 / 60 
 4 Jacek Barski       pinocchio     136 (136.03)  4897 / 36 
 5 Marcin Kurowski     Kulok       131 (130.87)  7852 / 60 
 6 Agnieszka Antos     Aga        123 (123.08)  7385 / 60 
 7 Grażyna Smereka     Maria       120 (119.92)  7195 / 60 
 8 Piotr Kozak       Surt        118 (117.79)  6832 / 58 
 9 Beata Marynowicz     Racibetka     118 (117.69)  3413 / 29 
 10 Joanna Wilk       Trufelek      116 (115.56)  5547 / 48 
 11 Zbigniew Smereka     Wędkarz      112 (111.94)  3470 / 31 


Poczekalnia ( osoby z ilością partii mniejszą niż 20 w okresie ostatniego roku ) :

POCZEKALNIA

MIEJSCE                      RANKING   SKALPY / GRY
--------------------------------------------------------------------------
 12 Dawid Adamczyk      Tamerlane     173 (172.69)  2763 / 16 
 13 Michał Mielnik      Michałek      74 ( 73.92)  961 / 13 
 14 Maciej Mielnik      Maciek       97 ( 97.18)  1069 / 11 
 15 Łukasz Pawlas      Natan        77 ( 76.82)  845 / 11 
 16 Agata Kopta       Gagacik      118 (118.10)  1181 / 10 
 17 Oliwier Antos      Olek        91 ( 90.88)  727 / 8 
 18 Helena Zalewska     Lenka        94 ( 94.14)  659 / 7 
 19 Andrzej Wierzbicki    Terminator     81 ( 81.43)  570 / 7 
 20 Irena Sołdan       Sirenka      149 (148.67)  892 / 6 
 21 Danuta Wodecka      szafirowa     120 (120.00)  720 / 6 
 22 Małgorzata Knapik    Gośka        81 ( 80.80)  404 / 5 
 23 Jędrzej Zawojski     kudłaty       76 ( 75.50)  302 / 4 
 24 Hania Maślanka      Kefir       109 (109.00)  327 / 3 
 25 Urszula Franke      franula       85 ( 85.00)  255 / 3 
 26 Monika Blokesz      Racibórz      69 ( 69.00)  207 / 3 
 27 Sandra Malinowska    Kuźnia_Raciborska  82 ( 82.00)   82 / 1
Autor: Kulok the Bo$$Brak komentarzy

Waszym zdaniem:


Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników.
Portal Świat Scrabble nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.