Turniej Światowy Dzień Stuffa

4:20 Louis
„To prawo mogą sobie
Wsadzić, strawić i przeanalizować.
Mogą się walić, żalić, wysterylizować.
Mogą nas mamić, straszyć, kryminalizować.
My Chcemy SADZIĆ! PALIĆ! ZALEGALIZOWAĆ!”*

20 kwietnia. Kolejny dzień kalendarza gregoriańskiego. Do końca roku pozostaje 255 dni. Pojawiło się kilka sugestii, jak zatytułować turniej. Jedna z nich obejmowała nawet oddanie czci Hitlerowi. Nie utożsamiam się z nazistami, więc wyraziłem kategoryczny sprzeciw. 4/20 jest symboliczną liczbą subkultury palaczy marihuany. Właśnie o tej godzinie (PM), na całym świecie, odpala się blanty. Owego dnia w Polsce odbył się manifest zwolenników legalizacji leczniczej Cannabis pod Sejmem. Udali się w kierunku Ministerstwa Sprawiedliwości, by wyrazić sprzeciw wobec kary 15 lat więzienia dla wiceprezesa Wolnych Konopi – Jakuba Gajewskiego, za import olejku dla pacjentów, którym konwencjonalna medycyna nie jest w stanie pomóc. Jak to się stało, że zwykłą roślinkę uznaje się za większe niebezpieczeństwo niż księża-pedofile, którzy dostają 8 lat? PiS? Nieeee... Historia sięga znacznie dalej. A zaczęło się od ziarna.

Dawno temu w Ameryce...

„My zasadzimy
zasadzimy ziarno
pole, którego po horyzont nie da się ogarnąć
Dla jednych trutką
a dla innych karmą
Jednym błogosławi innym przyszłość wróży marną”**

Wiecie, że do 1883 roku konopie były najczęściej uprawianymi roślinami w kraju Jankesów? Mało tego! Pierwsze dwie kopie Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych Ameryki spisano na papierze zrobionym z industrialnej marihuany. Potem nadeszła era, tzw. „żółtego dziennikarstwa”, pojawił się rasizm i media w USA (w większości „blade twarze”) zaczęły oczerniać Murzynów i Meksykanów. Złe było wszystko, co miało z nimi związek. Doszło do absurdów, nie mogli nawet następować na cień białego mężczyzny. Ucierpiała również gańdźa. Luty 1938 roku przyniósł obszerny artykuł w magazynie „Popular Mechanics” nt. produktów wytwarzanych z konopi: od tekstyliów zrobionych z włókien, przez leki, do produktów z celulozy. Zatytułowany „New Billion-Dollar Crop” („Nowa miliardowa uprawa”). Mimo to weszło prawo opodatkowujące farmerów. Chcąc uprawiać konopie należało kupić specjalną pieczątkę. Z małym szkopułem – nie wydawano ich nikomu. Konopie stały się nielegalne. Nadeszła prohibicja.

„Czemu ja nie mogę palić?
Oni mogą wódę chlać!(...)”***

Należy sobie uświadomić, że marihuana to biznes. Ogromny. To jeden fakt. Drugi jest następujący: rośliny nie można opatentować. Tutaj wkracza przemysł farmakologiczny. Ludzie ci do tej pory mają przeogromny wpływ na politykę, nie tylko u Wuja Sama. Przecież nie może być tak, że jakieś tam zielsko jest skuteczniejsze od tony chemii, którą wpompowują w nasze organizmy, wmawiając iż nie da się inaczej wyżyć. Ale nie tylko oni. Kto kiedykolwiek zapalił, wie jakie spojrzenie na świat daje grass. Nastawia pacyfistyczne. I teraz pytanie: jaki jest największy produkt eksportowy światowych mocarstw? Na czym zarabiają? Niepodważalne dowody. Nie będę się już rozpisywał, bo czas na nasz ostatni turniej, ale jeśli ktoś chciałby zagłębić temat, może sobie znaleźć dokument, dostępny również na YouTube, „The Union – cała prawda o konopiach”. Tymczasem:

„Tu nie chcą naszego luzu ani Rock'n'Rolla
Chcą pić, śpiewać sto lat, robić hajs na banderolach(...)” *

Miłe zaskoczenie czekało, kiedy wszedłem na salę ze sprzętem. Trufelek nas odwiedziła, przez co BAY przypadł mi w udziale, ale co tam. Mogłem pomóc dzieciakom. I tak mianujący siebie Yol Dova (Ognisty Smok), Maciek zmierzył się z Aśką. Stwierdziła, że MARNUJE swój potencjał, bo znów bazgrał na kartce słowa w fikcyjnym języku, miast ćwiczyć przedłużki. Młody przyznał, iż jeśli rodzice nie NAPRAWIĄ mu komputera, będzie musiał znaleźć inne zajęcie, niż ciągłe granie. Niewiele brakowało, a wygrałby. Michał radził sobie równie dobrze. Po premii NIELANYM mało nie zwyciężył z Grażynką, ale padł mu czas. Swoją drogą jest to doskonałe ukazanie przypadku, kiedy żółtodziób jest w stanie pokonać o wiele bardziej doświadczonego przeciwnika. Obserwowałem go uważnie i posiadał wręcz idealne składy, podczas gdy Maria męczyła się z nadmiarem spółgłosek. Po opadnięciu chorągiewki drugoklasisty, w worze zostało jakieś 20 płytek, z czego 1 samogłoska, a większość żrąca się wzajemnie, w tym obie „H”. Upchnięcie tego nie było łatwe.

Kiedy dzieci poszły, co nastąpiło wyjątkowo szybko, zaczęła się zabawa:

„lepiej żebyś pił niż palił twierdzi społeczeństwo
z tym, że ziele to spokój, alkohol to szaleństwo”*** (...)” *

Trufelek wyjęła zza pazuchy flachę, ja schowane za kaloryferem bonio i mogliśmy zacząć świętować :) Bożka w poprzedniej nie ugrała 300, więc pauza padła na nią. Kręciła lolka, wysypując połowę towaru na ziemię. Teresa zaliczyła drugie zwycięstwo, tym razem bez skrabla. Mnie złoiła Asia. Zaczęła ostro, z DRŻENIEe rąk odbierając mi fajkę wodną i podając butelkę, bym czynił honory. Zastanawiałem się jak mam otworzyć wino bez korkociągu, ale wnet przypomnieliśmy sobie, że czekamy na jedną zawodniczkę. Dobra, więc otwieracz mieliśmy załatwiony. Trufelek zapytała, czy kiedy już się upijemy i UPALIMY, czy będzie mogła prowadzić. Zakrztusiłem się przez to dymem. Mocno otumaniony, nie zauważyłem końca czasu ani też premii z posiadanych blanków. Skopcona Racibożka rechotała mi nad uchem, co chwilę latając do OSPS-a sprawdzać słówka z mojego stojaka. Aż musiałem zaczerpnąć bucha.

Aga uratowała szyjkę wina. Obyło się bez tłuczenia. Razem z Grażynką rozegraliśmy partię domową. Kolejną, którą tego dnia przegrałem. Zresztą sami spróbujcie równocześnie palić i anagramować. Po takiej ilości tetrahydrocannabinolu nawet GORSZONE składy nie były w stanie wyprowadzić mnie z równowagi, chociaż Maria przyglądała się MARSOWI, jaki zakwitł na mym czole. Ale to raczej z bezsilności. Potem zadzwonił telefon. W tle słychać śmiechy i wołanie „Gońcie tego słonia, gońcie słonia!”. Nie wnikałem, co dziewczyny robiły pod naszą nieobecność, czy czasem nie wrzuciły sobie LSD do alkoholu – nie wiem. Doszło mnie tylko jedno – Tereska przegrała z Trufelkiem, mając również 2 mydła, z tym że spożytkowała je na siódemkę TALONIE. Ale 300 nie ugrała. Ponoć Aga proponowała, byśmy WPLETLI w nasze cotygodniowe spotkania nieco zabawy. Rozumiem przez to, że mamy więcej jarać. Bożka rozwijała wokół niej swą sieć, aby nie umknęła. A potem siup! I do SADZYKA. Agnieszka mogła znaleźć wyrwę. Wpierw sprzedała kita NIETWOJE (tutaj następuje głośnie zastanawianie się konkurentki, czy to sprawdzić i wyśmianie Prezeski „No, jak może nie być?”), następnie miała dość wyrównującą końcówkę. Ostatecznie nie potrafiła sprzedać spółgłoski i została zmuszona do dwóch pasów. Bożena nie miała lepiej, bo odjęła sobie „Ń”.

Było dobrze po 20:00. Jak się jest zakałapućkanym to czas wolno płynie. A nam zachciało się jeszcze piętnastek. Aga wykłócała się z Marią o kwotę, jaką należy wydać za KILOGRAM zielska. Jak się okazało, miała więcej racji. Kulok zyskał jedyny DP tego dnia na Raciborzance, której spadł czas. Obok krzyk:

- Nie ZAMYKAJ mi drzwi glorii – darła się Bożka.

Trufelek na spokojnie, bez nerwów, zaciągnęła się gibonem. Powoli podjęła się OMAWIANEgo tematu. Potem dodała, że w obecnej pracy spotkała już kilku awanturników. Ponoć najgorsi byli KASYNOWI rozrabiaki, przy których podekscytowanie Racibożki jest ledwie tikiem nerwowym. Ta się uspokoiła dopiero po kolejnym sztachu.

No i zasiadłem z ukojoną Bożenką. Spokojnie przyjęła kita STADNICO (tego dnia zaakceptowałaby wszystko), a mi z nerwów się już pośladki ODPARZAŁy. Wiedziałem, że ma blana, ale nic nie mogłem poradzić. Dostawiła „A” i siódemką MIESZAM nawaliła mi w statystykach. Z wora wyjęła ostatnią płytkę i cieszyła michę. Asia liczyła na komplet. Taka norma – osoba, której długo nie ma, raz przyjdzie i od razu kładzie wszystkich na kolana. Po KATANIE była bardzo bliska osiągnięcia celu, ale połasiła się na dwa punkty, przez co zaliczyła stratę w końcówce. Grażynka wyprzedziła ją o wspomnianą parę oczek. Alta miała nadzieję, że kontrzawodniczka potknie się na podrzuconej KŁODZIE. Tereska była sprytniejsza i porządnie zmiotła Agę. Długo się zbieraliśmy. Trufelek wyjeżdżała dnia następnego i mamy nadzieję, na jej rychły powrót. Raz na tydzień wystarczy ;) Pożegnanie było intensywne, aż musiałem odejść nieco na bok, by spokojnie zapalić ostatniego bata. I tak sobie dumałem, po drodze do domku, że ten świat jest piękny, ludzie są piękni, i żeby tak już zawsze pięknie było. A potem podśpiewywałem:

„Buch, Po ciężkim dniu odprężenie
Buch, Fandango Gogangu upalenie *
Boski chillout mógłby trwać na wieki
Obserwacja świata przez ciężkie powieki
Palę co Jah dał, Jah błogosławił
Babilon wolności we mnie nigdy nie zdławił(...)”***


* donGURALesko „Grube Jointy”
** AbradAb „Rapowe Ziarno”
*** Bas Tajpan „Nowy Protest”
Ciekawe słówka kładzione podczas turnieju :

AGAPĘ – agapa: 1.u neoplatoników: miłość niebiańska; 2.u pierwszych chrześcijan: uczta obrzędowa; 3.u wolnomularzy: rytualny posiłek; AGAPE (ndmn.)
AMIĘ – amia: drapieżna ryba z rzędu kostołuskich; miękławka
LAMIĘ – lamia: 1.w wierzeniach starożytnych Greków: upiór o kobiecej postaci wykradający matkom dzieci; 2.wiedźma, wampirzyca, czarownica
MINÓG – bezszczękowiec, krągłousty; przedstawiciel grupy pierwotnych kręgowców; minoga
SADZYKA – siatka do przetrzymywania ryb
TROĆ – ryba o smacznym mięsie, podobna do łososia
Wyniki turnieju :

Światowy_Dzień_Stuffa - 20 kwietnia 2016 r. (5 rund)

MIEJSCE                       p-ty RAZEM
---------------------------------------------------------------
 1.Joanna Wilk       116 Trufelek      1839 4.0
 2.Teresa Zalewska     137 raciborzanka    1709 3.0
 3.Grażyna Smereka     114 Maria        1539 3.0
 4.Bożena Guział      140 Racibożka      1682 2.5
 5.Marcin Kurowski     139 Kulok        1579 1.5
 6.Agnieszka Antos     117 Aga         964 1.0
 7.Maciej Mielnik     100 Maciek        345 0.0
 8.Michał Mielnik     100 Michałek       269 0.0


Ranking klubowy po ostatnim turnieju :RANKING (z dnia 20 kwietnia 2016 r.)

MIEJSCE                      RANKING   SKALPY / GRY
--------------------------------------------------------------------------
 1 Grzegorz Grzeszczuk   Szalej       146 (146.37)  8782 / 60 
 2 Jacek Barski       pinocchio     142 (141.68)  5667 / 40 
 3 Bożena Guział      Racibożka     141 (141.02)  8461 / 60 
 4 Marcin Kurowski     Kulok       137 (136.82)  8209 / 60 
 5 Teresa Zalewska     raciborzanka    135 (135.32)  8119 / 60 
 6 Joanna Wilk       Trufelek      120 (119.75)  5269 / 44 
 7 Agnieszka Antos     Aga        119 (118.60)  7116 / 60 
 8 Piotr Kozak       Surt        118 (117.79)  6832 / 58 
 9 Grażyna Smereka     Maria       116 (116.15)  6969 / 60 
 10 Beata Marynowicz     Racibetka     116 (116.12)  3948 / 34 
 11 Zbigniew Smereka     Wędkarz      115 (114.90)  3332 / 29 


Poczekalnia ( osoby z ilością partii mniejszą niż 20 w okresie ostatniego roku ) :

POCZEKALNIA

MIEJSCE                      RANKING   SKALPY / GRY
--------------------------------------------------------------------------
 12 Dawid Adamczyk      Tamerlane     173 (172.69)  2763 / 16 
 13 Łukasz Pawlas      Natan        79 ( 78.62)  1022 / 13 
 14 Michał Mielnik      Michałek      75 ( 75.09)  826 / 11 
 15 Agata Kopta       Gagacik      118 (118.10)  1181 / 10 
 16 Oliwier Antos      Olek        89 ( 89.20)  892 / 10 
 17 Maciej Mielnik      Maciek       95 ( 94.67)  852 / 9 
 18 Helena Zalewska     Lenka        94 ( 94.14)  659 / 7 
 19 Andrzej Wierzbicki    Terminator     81 ( 81.43)  570 / 7 
 20 Irena Sołdan       Sirenka      149 (148.67)  892 / 6 
 21 Danuta Wodecka      szafirowa     120 (120.00)  720 / 6 
 22 Małgorzata Knapik    Gośka        81 ( 80.80)  404 / 5 
 23 Jędrzej Zawojski     kudłaty       76 ( 75.50)  302 / 4 
 24 Hania Maślanka      Kefir       109 (109.00)  327 / 3 
 25 Urszula Franke      franula       85 ( 85.00)  255 / 3 
 26 Monika Blokesz      Racibórz      69 ( 69.00)  207 / 3 
 27 Sandra Malinowska    Kuźnia_Raciborska  82 ( 82.00)   82 / 1
Autor: Kulok the Bo$$Brak komentarzy

Waszym zdaniem:


Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników.
Portal Świat Scrabble nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.