11 | 31
Informacje o Klubie
Raciborski Klub Scrabble "SZKRAB"

Raciborski Klub Scrabble "SZKRAB" działa od 16 września 2005 roku. Pierwszą siedzibą Klubu była Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna przy ulicy Kasprowicza 12 w Raciborzu. Od września 2010 roku spotykamy się w świeżo odnowionym Raciborskim Centrum Kultury dzięki uprzejmości dyrektorki tej placówki, pani Janiny Wystub. Spotykamy się w każdą środę o godzinie 17.00, przeważnie w dużej sali na I piętrze. Zapraszamy wszystkich chętnych - zarówno początkujących jak i bardziej zaawansowanych, każdy może śmiało przyjść do klubu niezależnie od wieku i pograć z nami. Gramy przeważnie 4 partie. Można w dowolnym momencie dołączyć do naszych rozgrywek, jak również w każdym momencie odejść.
HISTORIA KLUBU

Założycielką klubu jest Teresa Zalewska, najbardziej doświadczona raciborska scrabblistka. To jej możemy zawdzięczać że klub powstał i się w dalszym ciągu rozwija. Trzeba przyznać, że pomysł o założeniu klubu wydawał się z dzisiejszej perspektywy troszkę szalony. W tak małym mieście (60 tys. mieszkańców) znaleźć kilku chętnych, którzy będą regularnie przychodzić na kilka godzin do klubu wydawało się zadaniem nierealnym, biorąc pod uwagę fakt, że w o wiele większych aglomeracjach są z tym duże kłopoty.
Oto jak Tereska wspomina tamte dni : Kiedy myślałam o założeniu klubu głęboko wierzyłam , że będą na spotkania przychodzić nie tylko raciborzanie, ale i z innych spoza Raciborza okolic. Tym bardziej, że było kilka deklaracji z Rybnika i Jastrzębia. Jakże bardzo myliłam się myśląc, że w moim mieście nie znajdę scrabblistów. Okazało się, że znalazłam kilku chętnych do gry w realu.
No, ale po kolei.
Zaczęłam od szukania miejsca spotkań. Los się do mnie uśmiechnął, kiedy to poznałam Gosię i Wieśka, którzy jak się okazało grają w "Kurniku" (niestety nie przychodzą do klubu wymawiając się brakiem czasu). Gosia jest Dyrektorką naszej raciborskiej Biblioteki i ona to dała nam przyzwolenie na korzystanie z jej pomieszczeń. Wszyscy jesteśmy jej niezmiernie wdzięczni. Mamy do dyspozycji kilka komputerów i dostęp do Internetu.
Kiedy już wiedziałam, że podwoje biblioteki stoją dla nas szeroko otwarte, skupiłam się na szukaniu chętnych. Pierwszym krokiem było umieszczenie ogłoszenia na forum PFS-u, drugim był wywiad w regionalnej gazecie raciborskiej.
W międzyczasie "polowałam" na scrabblistów w "Kurniku" i "Zagraju". No i udało się !!!

Pierwszymi upolowanymi byli : Bożenka Guział, Grzegorz Grzeszczuk, Beata Rudzka i Dariusz Śnieżek. Niestety Beata i Darek przestali po roku do nas przychodzić, a wielka szkoda, bo prezentowali bardzo solidny poziom i rozgrywki z ich udziałem zawsze były niezwykle ciekawe. Apelujemy w tym, miejscu zarówno do Beaty jak i do Darka - kochani, prosimy odwiedźcie nas czasami, jeśli nie na cały turniej to przynajmniej wpadnijcie na jedną partię !
W listopadzie 2005 roku zadebiutowała w klubie nasza najstarsza klubowiczka Paulinka, prawdopodobnie najstarsza aktywna scrabblistka w Polsce (zaliczyła już kilkanaście turniejów PFS w całej Polsce !). Paulinka nie gra w ogóle w Internecie. Woli powalczyć z przeciwnikiem na żywo, jest naszym najwierniejszym członkiem.
W następnym roku dołączają do naszego klubu (co jest w głównej mierze dziełem Tereski) następne osoby: Grażyna Cieślikowska ze swymi córkami Żanetą i Sonią, Patryk Poznański i Beata Marynowicz.
W miesiącu maju 2006 roku klub został oficjalnie zarejestrowany w Polskiej Federacji Scrabble (PFS) - zdecydowaliśmy się właśnie wtedy nazwać nasz klub "SZKRAB", bo tak często mawiamy na kładzione na planszy siódemki, a ponadto jesteśmy małym klubem (miejmy nadzieję że nie na zawsze), więc nazwa ta pasowała nam jak ulał.
W listopadzie 2006 r. nasz klub zorganizował I Międzygimnazjalny Turniej Scrabblowy w Raciborzu w którym wzięło udział 21 młodych ludzi ! Po tym turnieju dołączyła do naszego grona trójka uzdolnionych gimnazjalistów : Magda Kutrowska, Dominika Awieruszko oraz Adam Zalewski (syn Teresy). Z miesiąca na miesiąc grają coraz lepiej i na pewno będziemy w niedalekiej przyszłości bardzo z nich dumni.
Na początku 2007 roku Katarzyna Sołdan (misskejt) z zaprzyjaźnionego klubu scrabblowego z Rumi, zaprojektowała dla nas piękny klubowy avatar, który niezwłocznie umieściliśmy na stronie Cronixa. Od tej pory większość z nas posługuje się nim grając w scrabble w sieci.
W sierpniu 2007 roku dołączają do naszego klubu pierwsi scrabbliści z poza Raciborza : Agata Kopta i niezwykle utalentowany Dawid Adamczyk z Wodzisławia Śląskiego. Z Dawidem łączymy duże nadzieje, że w końcu nasz klubowicz wygra pierwszy turniej ogólnopolski ( Dawid był bliski zwycięstwa w Bielsku-Białej w 2008 roku zajmując 2-gie miejsce)
We wrześniu 2007 roku z okazji drugiej rocznicy powstania klubu ukazał się artykuł o Szkrabie w lokalnym tygodniku "Nowiny Raciborskie".
Nasz klub zatacza coraz szersze kręgi ! W maju 2008 roku na pierwsze spotkanie przyjeżdżają goście z Jastrzębia-Zdroju : Danuta i Michał Wodeccy (którzy regularnie nas odwiedzają) oraz Stanisława Filar, którą mamy nadzieję jeszcze wielokrotnie zobaczyć.
Od lipca 2008 roku postanowiliśmy wzorem innych klubów zbierać małe sumy pieniędzy od naszych członków, aby przeznaczyć uzbierane fundusze na sypiący się już powoli sprzęt, który nie jest wcale tani. Skarbnikiem naszego klubu została wybrana jednogłośnie Bożenka Guział.

W sierpniu 2008 zadebiutował w klubie Przemek Malinka (Pemal), kolejny zawodnik spoza Raciborza ? dojeżdża do nas aż województwa opolskiego z Ostrożnicy. W grudniu 2008 pierwszy raz zagrała Grażyna Smereka. Grażyna dowiedziała się o naszym istnieniu z artykułów o "Szkrabie" jakie ukazały się w raciborskich gazetach. Jej małżonek Zbyszek w wolnych chwilach wpada na kilka partyjek. W czerwcu 2009 reprezentacja "Szkraba" w składzie Dawid, Agata, Teresa i Grzegorz wzięła udział w Klubowych Mistrzostwach Polski, które odbyły się w Burzeninie. Furory tam nie zrobiliśmy, ale namieszaliśmy trochę i kilka silnych ekip pogubiło z nami punkty. Od lutego 2010 uczestniczy w spotkaniach naszego klubu Piotr Kozak (Surt) W lipcu 2010 doczekaliśmy się w końcu pierwszego zwycięstwa naszego klubowicza w turnieju ogólnopolskim - chodzi oczywiście o Dawida Adamczyka, który w pięknym stylu został mistrzem Krakowa! W sierpniu 2010 roku klub nasz we współpracy z RCK zorganizował I Otwarte Mistrzostwa Raciborza, w których wzięło udział prawie 70 zawodników z całej Polski. Oto kilka linków do relacji z tej imprezy:
- Na stronie PFS
- Na stronie Raciborz.com.pl
- Na stronie Nowiny.pl
We wrześniu 2010 zadebiutowała w klubie Agnieszka Antos - debiutantka z Mistrzostw Raciborza. Arena Mistrzostw stałą się od września 2010 nową, stałą siedzibą naszych spotkań klubowych. W listopadzie 2010 - kolejni uczestnicy raciborskich Mistrzostw i kolejni spoza granic Raciborza, mieszkańcy pobliskiego Modzurowa: Jędrzej Zawojski i Magda Janiczko spróbowali sił w naszym klubie i od tej pory często nas odwiedzają. Początek 2011 - to pojawienie się nowych obiecująco zapowiadających się zawodników: Jacek Barski (pinocchio) i Joanna Wilk (Trufelek).